Wpisz numer artykułu i ilość.

+

Poradnik uprawy

Nawadnianie

Potrzebuje regularne podlewanie, ziemia nie może być długotrwale sucha.

Nawożenie

Nawozić należy w ciągu lata i na koniec zimy. Najlepsze są nawozy ciekłe przeznaczone dla hortensji, dawkowanie zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Uwaga: nie należy stosować nawozów, jezeli ziemia jest wyschnięta, dlatego zawsze powinno się glebę wcześniej nawodnić!

Ochrona roślin

Obfitsze pojawienie się szkodników i nasilenie chorób występuje bardzo rzadko oraz wskazuje błędy w nawożeniu lub osłabienie rośliny z powodu nieodpowiedniego miejsca zasadzenia.

Sadzenie

Dołek, w którym zostanie zasadzony krzew powinien być odpowiednio duży, a podczas zasypywania należy zadbać, żeby ziemia między korzeniami była równomiernie rozłożona. Korzenie powinny zostać umieszczone w przybliżeniu 2 cm pod powierzchnią ziemi.

Tekst ogólny

Identycznie jak inne hortensje również ta jest bardzo dekoracyjna i to nie tylko dzięki kwiatom, ale również dzięki ciemnoczerwonemu, jesiennemu zabarwieniu liści. Rośnie w każdej ziemi, na słońcu i w półcieniu, również w donicy. Hortensja stosowana jako słodzik do parzenia herbaty. 

 

Według japońskiej legendy w dzień narodzin Buddy miało miejsce trzęsienie ziemi, a z niebios padał słodki nektar ´Omacha´. Od tamtej pory Japończycy podczas tego święta delektują się słodką herbatą z liści hortensji herbacianej. Roślina ta znana jest od czasów, w których nie znano jeszcze cukru.
Liście zawierają składnik Phyllodulcin, który jest 250 razy słodszy od cukru ! Słodki smak pojawia się dzięki fermentacji - wysuszone liście wystarczy pokropić kilkoma kapkami wody, umieścić w woreczku plastikowym, dokładnie go zawiązać, pozostawić w ciepłym miejscu. Woreczkiem każdego dnia należy wstrząsnąć, po ok. 3 dniach liście przybiorą brązowy kolor, co będzie oznaczać, że proces został zakończony. W konsekwencji możecie zaparzyć herbatę identyczną jaką pije się w Japonii.

Zimowanie

Przy uprawie w gruncie zalecamy w pierwszych latach ziemię pod rosliną przykrywać korą do mulczowania. Rośliny uprawiane w donicy należy na zimę przenieść do jasnego, suchego i mrozoodpornego pomieszczenia.