Wpisz numer artykułu i ilość.

+

Poradnik uprawy

Grusza kolumnowa 'Condora'

Opis

Grusza ta rośnie całkowicie pionowo i dorasta do wysokości 2 – 2,5 m. Drzewko jest mocne i odporne na choroby. Gruszki są soczyste o charakterystycznym zapachu. Bezproblemowe składowanie. Dojrzałość: wrzesień.

Drzewka posiadają naturalny wzrost kolumnowy. W pierwszych latach warto jednak przeprowadzić formujące, letnie przycinanie. W połowie czerwca należy przyciąć boczne pędy na 3-4 oczka. Dzięki temu zabiegowi roślina będzie miała większą płodność oraz smuklejszy wzrost. W przypadku starszego drzewka przycinanie nie jest potrzebne.

Pokazać więcej

Zwinąć

Miodo- dajna
 • Cena za 1 opakowanie: 98.00 zł

 • Przy zakupie przynajmniej 3 szt. / opak. z kategorii "Odmiany kolumnowe" uzyskasz na ten asortyment zniżkę 10%

Przysmak dla małych i dużych !

Nazwa botaniczna: Pyrus communis 'Condora®'
Numer artykułu: 161470
Przezimowanie: roślina mrozoodporna
Sadzonka/cebulka/korzenie: Nagie korzenie
Wielkość (cm): 120
Miododajna tak

Sadzenie, Dojrzałość do zbiorów

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Sadzenie
Dojrzałość do zbiorów

Poradnia

 • Pozycje z (*) są obowiązkowe. Proszę sprawdzić poprawność adresu e-mail , w przeciwnym wypadku możesz nie otrzymać odpowiedzi .

Nie znalazłeś/aś potrzebnej informacji dot. tej rośliny? Wyślij zapytanie, postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć.

Wyślij zapytanie
 • 02.09.2015

  -anonym-:

  Dzień dobry Proszę o informację czy grusza kolumnowa condora jest odporna na rdzę gruszy? Pozdrawiam

  STARKL - ogrodnik z Austrii:

  'Condora' jest mało wrażliwa na chorobę rdzy gruszy.

Poradnik uprawy i pielęgnacji roślin

Wydrukować instrukcję Rozwinąć Zwinąć
Tekst ogólny

Instrukcja uprawy:

Rośliny należy jak najszybciej zasadzić najlepiej w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Część korzeniową należy dobrze namoczyć w wodzie, przynajmniej przez 24 godziny. Miejsce, w którym zostanie zasadzona roślina powinno posiadać wymiary 60 – 80 cm szerokości i 40 – 50 cm głębokości. Drzewko najlepiej zasadzić do wymieszanej ziemi z kompostem lub innym podobnym środkiem organicznym (np. ogrodniczy substrat). Miejsce szczepienia, które jest widoczne dzięki węzłowi na łodydze, musi wystawać nad ziemią ok. 10 – 15 cm. Jeśli chcemy posadzić więcej drzewek odstęp między nimi powinien wynosić od 100 do 150 cm.

Nawożenie przy uprawie w ziemi: marzec – maj 100 g pełnowartościowego nawozu na 1 m2 Nawożenie przy uprawie w donicy: marzec – czerwiec 2 x 50 g nawozu pełnowartościowego na donice.

W przypadku najbardziej powszechnych drzewek owocowych nie ma potrzeby sadzić zapylacze bezpośrednio we własnym ogródku. Zawsze w okolicy znajdzie się gatunek rośliny, który kwitnie w tym samym terminie i będzie dla Waszego drzewka odpowiednim zapylaczem. Wystarczy odległość dolotu pszczół tzn. ok. 1 kilometra.

Drzewka i krzewy kolumnowe można wysadzać bezpośrednio w ziemi lub w donicach. Przy uprawie w donicach należy chronić przede wszystkim korzenie roślin, dlatego zalecamy stosować grubościenne donice, które chociaż częściowo chronią roślinę w letnich miesiącach przeciwko przegrzewaniu korzenia. Na zimę należy również grubościenną donicę z rośliną jeszcze owinąć i zacieplić, a w donicy nawarstwić ziemię. Zalecamy jeszcze ziemię przykryć korą do mulczowania. W donicach lepiej stosować nawozy powoli rozpuszczające się, które zaopatruje roślinę w substancje odżywcze przez dłuższy czas.

 

Przycinanie:

W pierwszym roku po posadzeniu urosną boczne pędy, dlatego należy roślinę uformować i konsekwentnie przycinać. Przycinaniem wytwarzamy również pewną ilość nowych, płodnych pędów na przyszły rok. Wszystkie boczne pędy należy przyciąć na 3 oczka. Jeśli nie odpowiada nam obecna wielkość głównego pędu możemy go też skrócić. Takie formowanie rośliny powinno być przeprowadzone w czerwcu, najpóźniej na początku lipca, żeby nowe pędy, które będą wyrastać z pozostawionych oczek zdążyły do zimy dostatecznie wzmocnić się. Identyczny proces powtarza się w kolejnym roku i potem powinno już dojść do spowolnienia wzrostu. Przycinanie przeprowadza się podczas pełnej wegetacji, w okresie zbiorów lub bezpośrednio po nich. Już w maju rośliny te przemienią się w przepiękne słupy kwiatów, a od 2-go lub 3-go roku pozwolą zbierać delikatne, soczyste i aromatyczne owoce.

W ciągu pierwszych lat na obwodzie drzewka (po zastosowaniu wyżej wymienionych zabiegów) wytworzy się podstawa kolumnowego kształtu co pozwoli wyrosnąć płodnym, bocznym pędom. Boczne gałęzie czasem spowalniają wzrost rośliny, dlatego boczne skracanie nie musi być w tym przypadku radykalne.

Powiązane artykuły