Poradnik uprawy

Schisandra

Opis

Najważniejsza roślina lecznicza naturalnej medycyny chińskiej. Owoce wyraźnie stymulują organizm przeciw przemęczeniu i osłabieniu, kilkakrotnie więcej i zdrowiej niż kofeina zawarta w kawie. Z suszonych listków i owoców można zaparzyć herbatę, ze świeżych owoców naturalny sok. Schisandra to roślina pnąca uwielbiająca słońce. Mrozoodporna. Podobnie jak powojnik wymaga zacienienia korzenia. Zbiory od września do października. Korzystniej jest uprawiać więcej niż jedną roślinę w celu uzyskania obfitszych zbiorów. Wysyłamy mocne rośliny w doniczce.

Pokazać więcej

Zwinąć

Rabat cenowy
 • Cena za 1 opakowanie: 29.90 zł

 • Cena od 3 opakowań:27.90 zł

 • W opakowaniu1 szt.

Antystresowe działanie! Wspomaga trawienie!Uwalnia kaszel! Wzmacnia serce!

Nazwa botaniczna: Schisandra chinensis
Numer artykułu: 102330
Doniczka: 9 cm
Przezimowanie: roślina mrozoodporna
Wielkość (cm): 20/+
Stanowisko: na słońcu

Sadzenie, Zbiory

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Sadzenie
Zbiory

Poradnia

 • Pozycje z (*) są obowiązkowe. Proszę sprawdzić poprawność adresu e-mail , w przeciwnym wypadku możesz nie otrzymać odpowiedzi .

Nie znalazłeś/aś potrzebnej informacji dot. tej rośliny? Wyślij zapytanie, postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć.

Wyślij zapytanie
 • 02.03.2018

  -anonym-:

  Czy to jest to samo co cytryniec chiński ? - szukam takiego ale żeby był dwu płciowy bo mam taki okaz ale kwitnie lecz nie owocuje.

   

  STARKL - ogrodnik z Austrii:

  W Polsce najbardziej popularna nazwa to cytryniec chiński, łacińska nazwa schisandra chinensis. Nasza schisandra posiada kwiaty męskie i żeńskie.

Poradnik uprawy i pielęgnacji roślin

Wydrukować instrukcję Rozwinąć Zwinąć
Nawożenie

Na wiosnę należy zastosować jakikolwiek nawóz organiczny.

Odległość roślin

Odległość pomiędzy roślinami powinna wynosić ok. 2 m, w przypadku hodowli rokitnika jako roślinę pnącą zalecamy odległość ok. 5 m.

Ochrona roślin

Nie wymaga specjalnej ochrony.

Przycinanie

Suche i uszkodzone pędy należy usuwać. Pierwsze przycinanie należy przeprowadzić w 3 roku po posadzeniu w okresie wegetacji, poza dniami , w których panuja silne mrozy. Z jednego krzewu powinny rozchodzić się 1-2 pędy, pozostałe na jesieni usunąć.

Sadzenie

Rośnie w każdej glebie ogrodowej, najlepiej na stanowisku słonecznym. Do wytworzenia lepszych owoców potrzeba jak najwięcej ciepła. Idealne jest cieplejsze, słoneczne położenie na lżejszej glebie piaszczysto-gliniastej ok. pH 8. Sadzić należy w dołku najlepiej o wymiarach 60x60cm, zalecamy glebę kwaśną i drożną.
Bardziej niż powojnik potrzebuje wilgoci (najlepiej ziemię wokoło przykryć korą do mulczowania) oraz należy dbać, żeby korzenie nie były nagrzewane słońcem. Dobrym rozwiązaniem jest wysadzić wokół kilka niskich krzewów np. bukszpanów, które będą ziemię chronić przed bezpośrednim odziaływaniem słońca.

Tekst ogólny

- pochodzi z Chin, gdzie od wielu stuleci zaliczana jest do najważniejszych roślin leczniczych zapewniających odnowę sił witalnych
- z schisandry można wykorzystywać nie tylko owoce, ale również liście i młode pędy np. na herbatę
- cytryniec był długo analizowany w rosyjskich ośrodkach badawczych, następnie zaczęto go używać jako jako środka stymulującego i tonizującego, wyraźnie zwięszającego zdolność do pracy
- posiada następujące pozytywne właściwości: zwiększa psychiczną i fizyczną wydajność, wzmacnia akcję serca, usuwa zmęczenie, bardzo dobrze wpływa na układ oddechowy, pomaga przy cukrzycy, obniża poziom cukru we krwi, chroni przed infekcjami, skutecznie działa przeciw chorobom reumatycznym, w przeciwieństwie do innych środków pobudzających nie ma negatywnych skutków ubocznych
- roślina pnąca, światłolubna, w pełni mrozoodporna
- pnie się po podpórce z drutu – identycznie jak winorośle
- roślina owocuje od drugiego roku po zasadzeniu, owoce wyglądają jak wielkie grona porzeczek
- z jagód można przyrządzić herbatę, sok ze świeżych owoców z podwójną ilością cukru
- liście i młode pędy zbiera się w sierpniu, rozdrabnia się i suszy, następnie używa do przygotowania herbaty

Zapylanie

Zapylanie przeprowadzane jest za pomocą owadów.

Zimowa ochrona

Roślina mrozoodporna, nie wymaga dodatkowej ochrony.

Powiązane artykuły