Wpisz numer artykułu i ilość.

+

Poradnik uprawy

Kaki - Tomel

Opis

Diospyros kaki (Tipo). Dyospiros oznacza „owoc boga Zeusa“. Zapewne znacie je z półek supermarketów, ale czy wiecie, że ta subtropikalna roślina jest wytrzymała na niekorzystne warunki pogodowe ? Lubi klimat umiarkowany, ciepłe, zaciszne miejsca. Bez obaw możecie ją sadzić tam, gdzie uprawia się winorośle i brzoskwinie. W innych rejonach zalecamy zimą chronić kaki włókniną lub folią. Możesz ją uprawiać również jako roślinę pojemnikową i na zimę przenieść do szklarni. Pod innymi względami jest zupełnie niewymagająca, odpowiada jej każda gleba. Owoce o wadze do 500 gramów dojrzewają dopiero w okresie, kiedy drzewo jest już całkiem pozbawione liści. Wysyłamy mocne rośliny.

Owoce greckiego boga Zeusa!

Pokazać więcej

Zwinąć

 • Cena za 1 opakowanie: 79.00 zł

 • W opakowaniu1 szt.

Z delikatnym miąższem! Wielkie, 500 g owoce!

Nazwa botaniczna: Diospyros kaki Mela
Numer artykułu: 168000
Przezimowanie: okryć na zimę
Sadzonka/cebulka/korzenie: Nagie korzenie

Sadzenie

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Sadzenie

Poradnia

 • Pozycje z (*) są obowiązkowe. Proszę sprawdzić poprawność adresu e-mail , w przeciwnym wypadku możesz nie otrzymać odpowiedzi .

Nie znalazłeś/aś potrzebnej informacji dot. tej rośliny? Wyślij zapytanie, postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć.

Wyślij zapytanie
 • 21.03.2020

  Barbara Babut:

  Witam, chętnie posadzę w ogrodzie, ale czy w naszym klimacie owoce zdążą dojrzeć skoro dojrzewają dopiero po zrzuceniu liści?

  STARKL - ogrodnik z Austrii:

  Jeżeli nie zdąży dojrzeć na drzewie owoce można przechować np. z jabłkami, gdzie razem dojrzeją.

 • 08.01.2020

  -anonym-:

  Witam, bardzo lubię owoce kaki i chętnie posadziłabym je w ogrodzie. Jak wysokie urosną i czy potrzebują zapylacza? pozdrawiam M.Sz.

  STARKL - ogrodnik z Austrii:

  Kaki jest samopylna, dorasta w naszym klimacie do 2-3m.

Poradnik uprawy i pielęgnacji roślin

Wydrukować instrukcję Rozwinąć Zwinąć
Dzikie pędy

W sytuacji, w której pojawią się dzikie pędy na podkładce zastosowanej do szczepienia lub na pniu należy wszystkie w całości usunąć.

Nawadnianie

Rośliny na balkonach i tarasach zalecamy podlewać każdego dnia w stosownych ilościach w zależności od pogody. Okresy suche są groźnym wrogiem dla tej grupy roślin.

Nawożenie

W celu uzyskania odpowiedniego wzrostu oraz obfitych plonów należy regularnie nawozić nawozem pełnoskładnikowym, który dostarcza roślinom wszystkie porzebne składniki odżywcze. 

Okres nawożenia: od pojawienia się pierwszych pąków do począku sierpnia.

Ochrona roślin

Główną przyczyną chorób roślin uprawianych w pojemnikach jest nieodpowiednie stanowisko, które może być zbyt wilgotne i zacienione. W przypadku ataku mszyc lub przędziorków należy zastosować odpowiednie preparaty chemiczne.

Okres sadzenia

Najlepszym okresem do sadzenia i przesadzania jest wczesna wiosna. Poza tym generalnie funkcjonuje reguła, że rośliny pojemnikowe można sadzić cały rok.

Przycinanie

Przed zimowaniem pędy roślin warto lekko przyciąć. Po okresie zimowym i chłodnym, kiedy pojemniki z roślinami zostaną przeniesione na świeże powietrze należy je przyciąć do pożądanych kształtów. Latem zalecamy nie przycinać, ponieważ rośliny mogłyby stracić swoją naturalną urodę.
W przypadku obfitych plonów zalecamy latem owoce nieco przebrać, żeby pozostałe mogły urosnąć większe.

Sadzenie

Pojemniki

W uprawie balkonowej owoców zalecamy stosować pojemniki o objętości przynajmniej 20 l. W dnie powinny znajdować się otwory, którym będzie odciekać zbyteczna woda.

Ziemia: najlepszą jest mieszanka ziemi ogrodowej i torfu w stosunku 1:1

 

Skrzynki balkonowe
W skrzynce muszą być dostatecznie duże otwory do odpływania nadmiaru wody a na jej spodzie warstwa drenażu o grubości 5 cm (np. gruby żwir). Drenaż należy wyścielić agrowłókniną (zwykle wykorzystywaną np. w uprawie warzyw), żeby ziemia nie mogła zmieszać się z drenażem. 

Ziemia: najlepszą jest mieszanka ziemi ogrodowej i substratu do kwiatów.

Tekst ogólny

Wiele gatunków owoców można z powodzeniem uprawiać również w pojemnikach na balkonach i tarasach. Istnieją odmiany, które zostały w tym celu specjalnie uszlachetnione.       

 

Zapylanie

W niniejszym poradniku temat zapylania opisany jest wyłącznie w przypadku drzew owocowych.

Zimowa ochrona

Pojemniki z owocami balkonowymi należy ułożyć ściśle obok siebie na miejscu chronionym od wiatrów i opadów. W przypadku możliwości pojawienia się silnych mrozów warto pojemniki otulić materiałem nietkanym np. flanelą. Podczas zimy w trakcie cieplejszych dni rośliny należy delikatnie podlać, ponieważ mróz odbiera ziemi wilgoć co może spowodować uschnięcie rośliny. 

 

Powiązane artykuły