Wpisz numer artykułu i ilość.

+

Poradnik uprawy

Czereśnia kolumnowa ´Sylvia®´

Czereśnia kolumnowa ´Sylvia®´

Opis

Własne zbiory także na małym obszarze. W pierwszych latach podczas wegetacji należy przyciąć boczne gałązki.

Drzewka posiadają naturalny wzrost kolumnowy. W pierwszych latach warto jednak przeprowadzić formujące, letnie przycinanie. W połowie czerwca należy przyciąć boczne pędy na 3-4 oczka. Dzięki temu zabiegowi roślina będzie miała większą płodność oraz smuklejszy wzrost. W przypadku starszego drzewka przycinanie nie jest potrzebne.

Pokazać więcej

Zwinąć

 • Cena za 1 opakowanie: 79.00 zł

+

-

Przysmak dla małych i dużych !

Nazwa botaniczna: Prunus avium 'Sylvia®'
Numer artykułu: 162390
Przezimowanie: roślina mrozoodporna
Sadzonka/cebulka/korzenie: Nagie korzenie

Sadzenie, Dojrzałość do zbiorów

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Sadzenie
Dojrzałość do zbiorów

Poradnia

 • Pozycje z (*) są obowiązkowe. Proszę sprawdzić poprawność adresu e-mail , w przeciwnym wypadku możesz nie otrzymać odpowiedzi .

Nie znalazłeś/aś potrzebnej informacji dot. tej rośliny? Wyślij zapytanie, postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć.

Wyślij zapytanie
 • 04.03.2016

  -anonym-:

  Witam. Chciałam zakupić kilka drzewek kolumnowych obawy moje jednak budzi jednak to że balkon jest na 9 piętrze. Czy drzewka muszą być zapylane ponieważ na tej wysokości nie ma w ogóle owadów. Pozdrawiam

  STARKL - ogrodnik z Austrii:

  Drzewka muszą być zapylane. Królowa pszczela zapładniana jest przez trutnie nawet na wysokości 30 m podczas lotu godowego, a więc chyba powyżej 9 piętra (jeżeli dla trutnia to nie problem, więc i dla robotnicy również). Zawsze można pomóc w przyciągnięciu owadów za pomocą atraktantów.

Poradnik uprawy i pielęgnacji roślin

Wydrukować instrukcję Rozwinąć Zwinąć
Tekst ogólny

Instrukcja uprawy:

Rośliny należy jak najszybciej zasadzić najlepiej w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Część korzeniową należy dobrze namoczyć w wodzie, przynajmniej przez 24 godziny. Miejsce, w którym zostanie zasadzona roślina powinno posiadać wymiary 60 – 80 cm szerokości i 40 – 50 cm głębokości. Drzewko najlepiej zasadzić do wymieszanej ziemi z kompostem lub innym podobnym środkiem organicznym (np. ogrodniczy substrat). Miejsce szczepienia, które jest widoczne dzięki węzłowi na łodydze, musi wystawać nad ziemią ok. 10 – 15 cm. Jeśli chcemy posadzić więcej drzewek odstęp między nimi powinien wynosić od 100 do 150 cm.

Nawożenie przy uprawie w ziemi: marzec – maj 100 g pełnowartościowego nawozu na 1 m2 Nawożenie przy uprawie w donicy: marzec – czerwiec 2 x 50 g nawozu pełnowartościowego na donice.

W przypadku najbardziej powszechnych drzewek owocowych nie ma potrzeby sadzić zapylacze bezpośrednio we własnym ogródku. Zawsze w okolicy znajdzie się gatunek rośliny, który kwitnie w tym samym terminie i będzie dla Waszego drzewka odpowiednim zapylaczem. Wystarczy odległość dolotu pszczół tzn. ok. 1 kilometra.

Drzewka i krzewy kolumnowe można wysadzać bezpośrednio w ziemi lub w donicach. Przy uprawie w donicach należy chronić przede wszystkim korzenie roślin, dlatego zalecamy stosować grubościenne donice, które chociaż częściowo chronią roślinę w letnich miesiącach przeciwko przegrzewaniu korzenia. Na zimę należy również grubościenną donicę z rośliną jeszcze owinąć i zacieplić, a w donicy nawarstwić ziemię. Zalecamy jeszcze ziemię przykryć korą do mulczowania. W donicach lepiej stosować nawozy powoli rozpuszczające się, które zaopatruje roślinę w substancje odżywcze przez dłuższy czas.

 

Przycinanie:

W pierwszym roku po posadzeniu urosną boczne pędy, dlatego należy roślinę uformować i konsekwentnie przycinać. Przycinaniem wytwarzamy również pewną ilość nowych, płodnych pędów na przyszły rok. Wszystkie boczne pędy należy przyciąć na 3 oczka. Jeśli nie odpowiada nam obecna wielkość głównego pędu możemy go też skrócić. Takie formowanie rośliny powinno być przeprowadzone w czerwcu, najpóźniej na początku lipca, żeby nowe pędy, które będą wyrastać z pozostawionych oczek zdążyły do zimy dostatecznie wzmocnić się. Identyczny proces powtarza się w kolejnym roku i potem powinno już dojść do spowolnienia wzrostu. Przycinanie przeprowadza się podczas pełnej wegetacji, w okresie zbiorów lub bezpośrednio po nich. Już w maju rośliny te przemienią się w przepiękne słupy kwiatów, a od 2-go lub 3-go roku pozwolą zbierać delikatne, soczyste i aromatyczne owoce.

W ciągu pierwszych lat na obwodzie drzewka (po zastosowaniu wyżej wymienionych zabiegów) wytworzy się podstawa kolumnowego kształtu co pozwoli wyrosnąć płodnym, bocznym pędom. Boczne gałęzie czasem spowalniają wzrost rośliny, dlatego boczne skracanie nie musi być w tym przypadku radykalne.

Powiązane artykuły