Poradnik uprawy

Bluszcz wiecznie zielony

Opis

Hedera helix. Wykorzystuje się go do zazielenienia miejskich podwórek i ogrodów będące również w cieniu. Bluszcz można wykorzystać do pokrycia ziemi pod drzewami lub brzydkich ścianek.

Bluszcz ma szerokie zastosowanie: pokryje glebę, zazieleni stare drzewa, jeśli ma podpórkę z łatwością utworzy wieczniezielony żywopłot. Idealne rozwiązanie do mniejszych ogródków, nie potrzebuje miejsca, nie zacienia, nie rozrasta się na szerokość. Rośnie zupełnie bez problemu, pozostaje równie piękny zarówno w pełnym słońcu jak i w głębokim cieniu. Wykorzystuje się go do zazielenienia miejskich podwórek i ogrodów, które często są ocienione przez wysokie budynki. Roślina ta nie poddaje się mrozowi ani chorobom, w pełni ukorzeniona nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. W ciągu dwóch, trzech lat pokryje całkowicie murek, czy ogrodzenie tworząc w ten sposób zieloną zasłonę. Posiada wspaniałą właściwość - nie opada ! Wysadzanie - 2 szt. na metr bieżący. W doniczce.

Pokazać więcej

Zwinąć

Rabat cenowy
Miodo- dajna
  • Cena za 1 opakowanie: 6.90 zł

  • Cena od 5 opakowań:5.90 zł

  • W opakowaniu1 szt.

Idealny do zazielenienia płotu lub okrycie terenu!

Nazwa botaniczna: Hedera helix
Numer artykułu: 140020
Doniczka (przekątna/średnica): 9 cm
Przezimowanie: roślina mrozoodporna
Stanowisko: na słońcu / w półcieniu
Miododajna tak

Sadzenie

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Sadzenie

Poradnia

  • Pozycje z (*) są obowiązkowe. Proszę sprawdzić poprawność adresu e-mail , w przeciwnym wypadku możesz nie otrzymać odpowiedzi .

Nie znalazłeś/aś potrzebnej informacji dot. tej rośliny? Wyślij zapytanie, postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć.

Wyślij zapytanie

Poradnik uprawy i pielęgnacji roślin

Wydrukować instrukcję Rozwinąć Zwinąć
Dzikie pędy
Nie tworzą dzikich pędów.
Nawadnianie

Żywopłoty potrzebują dużo wilgoci. Najlepiej sadzić w małych zagłębieniach, można utworzyć nawadniające brzegi, które będą zatrzymywać deszcz i wodę z podlewania.

Rysunek:
Podcinając żywopłot należy pamiętać o jego potrzebie wilgoci – nie wolno przycinać zupełnie pionowo, ale zawsze lekko piramidalnie w górę. W ten sposób przycięte żywopłoty gromadzą wodę w rejonie korzeni.
Nawożenie
Żywopłoty należy nawozić wiosną nawozem pełnowartościowym.
Odległość roślin
W jednym rzędzie 2 - 3 rośliny na metr bieżący. W przypadku wysadzania w dwóch rzędach 4 - 6 sadzonek na metr bieżący.
Ochrona roślin
Rośliny nie wymagają specjalnej ochrony, ochrona roślin jest podporządkowana zasadom ogólnym.
Okres sadzenia

Marzec - maj
Październik - do zamarznięcia ziemi
Rośliny w pojemnikach całorocznie.

Przycinanie

Żywopłoty najczęściej przycina się dwa razy w roku (jesień/zima oraz wiosna/lato), dzięki czemu młode pędy zdążą dojrzeć do zimy. Krzewy, które kwitną latem (pięciorniki, tawuły itp.) powinno przycinać się wyłącznie zimą. Żywopłoty należy przycinać zawsze lekko piramidalnie lub stożkowato, dzięki czemu rośliny zostaną zielone na całej wysokości.

Rysunek:
W przypadku żywopłotów o kształcie naturalnie piramidalnym (np. żywotnik) zalecamy lekko stożkowaty kształt. Kolumnowo rosnące gatunki (np. cyprysy, kolumnowe żywotniki albo cisy) można przycinać niemal pionowo.
Sadzenie

Wykopać rów o szerokości 50 cm i głębokpści na 30 – 40 cm oraz spulchnić jego dno.
Wydrążoną ziemię należy zmieszać z torfem lub kompostem.
Po zasadzeniu należy obficie podlać, a wierzch ziemi zakryć 5 cm warstwą kory do mulczowania.

Tekst ogólny

Żywopłoty są bardzo istotne dla pozostałych roślin w ogrodzie. Ich zacisze wytwarza pozytywny mikroklimat, bardzo wspomagający kwitnienie i płodność. Oprócz tego za pomocą żywopłotów tworzy się nowe przestrzenie, a co za tym idzie – nowe możliwości uporządkowania ogrodu.

Zapylanie

W niniejszym poradniku temat zapylania opisany jest wyłącznie w przypadku drzew owocowych.

Zimowa ochrona

Nie istnieje konieczność zimowej ochrony jednak należy pamiętać, żeby unikać używania soli do posypywania chodników i jezdni bezpośrednio sąsiadujących z żywopłotem.