Wpisz numer artykułu i ilość.

+

Porady ogrodowe - październik

 
Cibuloviny

Rośliny cebulowe

Obecnie w ogródkach dominują georginie - właśnie teraz kwitną najpiękniej. Powinniśmy jednak zastanowić się co z nimi zrobimy, kiedy już się ochłodzi, ponieważ nie lubią nawet najmniejszych przymrozków.

 

Dalie przechowywać należy w pomieszczeniach, gdzie nie występują przymrozki. Temperatura przezimowania jest bardzo ważna. Większość piwnic jest silnie ogrzewana i zbyt ciepła (grozi to wyschnięciem bulw). Zalecamy magazynować rośliny w temperaturze 5 - 7 stopni. Jeśli temperatura jest wyższa można bulwy ułożyć w torfie, trocinach lub piasku, od czasu do czasu nawilżając podłoże. W zimie bulwy należy kilka razy wyjąć i oczyścić (kontrola chorób: gnilicy i pleśni, które mogą pojawić się praz rozprzestrzenić). Można również zastosować inne metody np. rozmieścić na drewnianej desce, przechować w zawieszonych plastikowych woreczkach z wielkimi otworami przepuszczającymi powietrze lub w drewnianych skrzynkach wyścielonych gazetami.
Jeśli bulwy są już starsze i bardzo duże na wiosnę można je rozdzielić.
Jest jeszcze dość czasu na sadzenie wiosennych roślin cebulowych.
Prawie wszystkie rodzaje można sadzić do połowy lub nawet końca listopada - pod warunkiem, że gleba nie będzie zamarznięta.

 

Rannik zimowy (Eranthis hyemalis) zimowy to jeden z posłańców wiosny. Należy do grupy jaskrowatych i pochodzi z Europy Południowej. Od 16 stuleci jest rozpowszechniany jako roślina ogrodowa w starych ogrodach klasztornych w całej Europie. Dorosła roślina posiada 7 - 15 cm wysokości i rozpościera się po ziemi jak świeży zielony dywan. Kwiaty są jaskrawo złoto-żółte, mają małe krezy z wysokich listków. Co jest wyjątkowe w tych kwiatach ? - ich intensywny zapach. Rannik kwitnie już od lutego do marca w znikającym śniegu i dlatego jego zapach dla większości z nas jest nieznany.
Małe bulwy należy sadzić od września do listopada na głębokości 5 - 7 cm. Roślina preferuje miejsca, w których ingerencja człowieka jest ograniczona. 

     

 

najdete v eshopu

 

 
sezonní rostliny

Rośliny sezonowe

W sezonie jesiennym w ogródku, na tarasie lub balkonie można stworzyć przepiękną kolorową kombinację roślin. Elegancki wygląd bratków jest jesiennym hitem skrzynek kwiatowych, a innych pojemników wrzos pospolity. Pierwotna nazwa wrzosu pochodzi od jego kształtu, rośnie na podobieństwo krzaczastej, gęstej małej "szczotki". Fioletowe, winne, białe, jasne lub ciemne różowe kwiaty i pąki tworzą z tego drobnego krzewu zmienne ogniwo architektury ogrodowej i aranżacji florystycznych. W centrach ogrodowych znajdziecie bratka pod nazwą Gardengirls, Marleen lub Marlies jak również pod gamą innych, interesujących dzikich nazw. 

Połączenie w jednej skrzynce wrzosów, chryzantem, przetaczników, czy kapusty ozdobnej urozmaici paletę jesiennych kolorów. 

Oczywiście również w naszym centrum ogrodniczym klienci znajdą ogromny wybór roślin do sadzenia w skrzynkach, czy pojemnikach. Nasi ogrodnicy i floryści potrafią wyczarować stworzyć artystyczne dzieła na parapety i tarasy. 

 

Kapusta ogrodowa (Brassica oleracea var. acephala) należy do kapustowatych i czaruje wielobarwnymi liśćmi. Jak w wielkości, tak i w ubarwieniu liści istnieją znaczne różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami. Liście rosną na krótkich łodygach, są koloru zielonego aż do fioletowego, ale często i białe. Kapusta ogrodowa jest bliską krewną sałaty. Większość gatunków było uszlachetnionych w Japonii. Roślina stosowana jest jako zimowa ozdoba ogrodów, skrzynek balkonowych i pojemników. Przetrwa temperaturę do -8 °C. Ze względu na swój kolor kapustę można stosować do zdobienia tac kelnerskich. Kapusta ogrodowa posiada wysoką zawartość witaminy A i C, zawiera poza tym potas, fosfor, wapno i żelazo. W kuchni może być stosowana w miejsce sałaty.

 

 

 
Nádobové rostliny

Rośliny do pojemników

Lato powoli odchodzi do lamusa, mimo to rośliny pojemnikowe ciągle sprawiają radość. Do przezimowania należy je przygotować na koniec października lub początek listopada, kiedy to można już oczekiwać pierwsze przymrozki. Wrażliwsze gatunki tj. bazylia krzewiasta, fuksje, stokrotki, pomarańcze i bananowce lepiej przygotować do zimy już teraz. Oleandry, oliwki, figowce i cytrynowce mogą jeszcze poczekać. Ważne, żeby ograniczyć podlewanie, ponieważ nie potrzebują już dużo wody. W okresie tym rośliny można przyciąć na tyle, aby miały dostateczną ilość miejsca do przezimowania. Większość roślin urośnie poza okresem wegetacji na tyle, że może być problematyczne umieszczenie ich w miejscu przezimowania. Głębsze przycinanie powinno przeprowadzić się na wiosnę przed torfowaniem.

 

 

 
Růže

Róże

Róże możemy teraz lekko przyciąć. Na jesieni wystarczy przeprowadzić przycinanie optyczne tzn. skrócić na tyle, żeby ogródek wyglądał estetycznie, zalecamy usunąć jedynie przeszkadzające pędy. W ramach ochrony przeciwko silnym mrozom należy nagarnąć na łodygę glinę na wysokość ok. 10 cm (utworzyć kopiec). Opadłe liście należy uprzątnąć w celu ochrony przed szerzeniem się chorób grzybiczych w przyszłym roku. Kolejne przycinanie lepiej odłożyć do przedwiośnia. O tym więcej zostanie opisane w marcowych poradach.
Jeśli chcecie przejrzeć obecną ofertą róży w naszym sklepie online, ewentualnie zamówić to teraz jest to najwyższy czas. 

 

 

najdete v eshopu

 

 
trvalky a trávy

Rośliny trwałe i trawy

Wiecie co jest wyjątkowego w roślinach trwałych i trawach ? - to, że ich sezon trwa przez cały rok. Nawet w październiku i listopadzie są przepiękne. Astry upiększają ogródki kwiatowe jaskrawymi kolorami w niebieskich, fioletowo - liliowych i różowych kolorach. Można również znaleźć kwitnące łodygi jesiennych sasanek o kolorze białym i różowym, kwitnące kłosy pampasowej trawy, rozplenicę japońską, czy miskanty chińskie. Wszystkie te rośliny trwałe i trawy wyjątkowo wzbogacają jakąkolwiek skałkę i ogródek kwiatowy, nadają im wyjątkowy charakter.
Nie zapomnijcie na rośliny trwałe i trawy w swoim ogrodzie. Uwierzcie, Wasz ogród będzie jak z obrazu Moneta.

 

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) należy do traw ozdobnych, pochodzi z Korei i Japonii. Różne gatunki osiągają wysokość od 30 do 120 cm i ze swoimi liliowo-brązowymi, najeżonymi, silnymi kłosami wyglądają w jesiennym ogrodzie przepięknie. Liście są wąskie, szpiczaste, chropowate z ostrymi krawędziami i lekko wygięte.
Rozplenica pasuje do ostromleczy, astrów, żółto kwitnącym roślinom trwałym i różom. Koniecznie należy ją regularnie rozdzielać, w przeciwnym wypadku przestanie kwitnąć. Trawę tą warto wykorzystać jako element twórczy, ponieważ tworzy wspaniałe kształty.
Rozplenica japońska posiada dużo odmian, wszystkie są mrozoodporne oprócz Pennisetum setaceum. 

 

najdete v eshopu

 

 
bylinka

Byliny i zioła

Byliny w ogrodzie ciągle można jeszcze zbierać, jeśli chcecie świeże byliny mieć i w późniejszym okresie, przede wszystkim w zimie. Powinniście już teraz postarać się o nasiona:

     - bazylii

     - rzeżuchy
     - szczypiorku
     - pietruszki (warto zasiać już teraz, już niebawem pojawi się młoda roślina w Waszej kuchni)

     - stewii 

     - lippii trójlistnej 

 

Stewię można przechowywać również suszoną, żeby ofiarowywała nam swoje słodkości identycznie jak świeże liście, musi być zmielona lub pokrojona. W taki sam sposób suszy się majeranek, tymianek i lippię trójlistną, którą spożywa się w formie herbaty.

  

najdete v eshopu

  

 
stromy a keře

Krzewy, drzewa i iglaki

W każdym ogrodzie znajdą się krzewy, które świecą swoimi ozdobnymi owocami. Często krzewy uprawiane są dla ich pięknego ulistnienia lub jesiennego zabarwienia, a potem jesteśmy mile zaskoczeni, kiedy dodatkowo pojawią się owoce. Do tych szczególnie ozdobnych roślin należy: ognik szkarłatny, śnieguliczka biała, trzmielina pospolita, jarząb pospolity, jabłoń ozdobna i jarząb mączny.
Pięknie kolorowe liście posiadają na jesieni: trzmielina pospolita, u której zabarwienie przechodzi od różowego aż po winno-czerwony, ambrowiec balsamiczny w wszystkich tonach żółty, pomarańczowy i czerwony, grujecznik japoński od żółtego do czerwono-brązowego, lipy w złotożółtym, dąb błotny we wszystkich tonach pomarańczowych i czerwonych.
Przy zakładaniu nowego ogrodu powinno pamiętać się, żeby żadnej z wymienionych roślin nie zabrakło. W ciągu jesiennych miesięcy na pewno swoją decyzję docenicie.
W październiku byłoby dobrze jeszcze raz przejrzeć rośliny wieczniezielone tj. różaneczniki, laurowiśnie, bluszcz i wawrzyn jesienny (nie jest mrozoodporny) przed atakiem opuchlaka. Występuje on w postaci larwy w ziemi i tam powoduje szkody w korzeniach. Bieżący okres jest idealny do zabiegów wykorzystując glisty. Ziemię należy utrzymywać 1 - 2 tygodnie wilgotną, aby glisty miały szanse znaleźć larwy i do tego czasu nie uschły.

 

jarzab

 

Jarząb pospolity ´Edulis´

 

Sorbus aucuparia "Edulis".

Wspaniałe, wysoce ozdobne drzewo, którego jadalne owoce zawierają niesamowitą ilość witaminy C.

Przetwarzane są na marmolady lub kompoty, służą jako znakomity dodatek do mięs.

Dostarczana wielkość: 100 /125 cm, w korzeniu.Č

 

 

  

 

 

 najdete v eshopu

 

 
Pnoucí

Rośliny pnące

Rośliny pnące są okryte różnokolorową jesienną szatą. Dzikie wino i inne rośliny pnące zaczynają powoli nabierać kolorów, podczas gdy przekwitłe odmiany powojnika mają urocze, leciutkie drobne niełupki.
Rośliny pnące w bieżącym okresie w większości przypadków nie przycina się.

 

najdete v eshopu 

 

 
ploty

Żywopłoty

Dla roślin w ogrodzie żywopłoty mają ogromne znaczenie. Ich możliwość ochrony przed wiatrem wytwarza przyjazny mikroklimat do kwitnięcia i płodności.
Teraz aż do zamarznięcia ziemi można sadzić żywopłoty. W nowo zakładanych żywopłotach należy wziąć pod uwagę większy obszar. Wydawać się Wam może, że sadzonki są małe a obszar duży, ale to mogą być tylko pozory, ponieważ przy regularnym przycinaniu płot będzie miał przyrost równy szerokości. Zawsze lepiej założyć chociaż 1 m dla szerokości żywopłotu. Liczcie się też z tym, że będziecie potrzebować przejście wzdłuż żywopłotu w celu bieżącej pielęgnacji. Odległość sadzonych roślin od ściany, czy płotu powinna być przynajmniej 100 cm.

 

Sposób sadzenia: wykopać rów pod sadzonki 50 cm szeroki i 30 - 40 cm głęboki, dno spulchnić. Wykopaną ziemię zmieszać z torfem lub ziemią kompostową. Po zasadzeniu obficie podlać.

 

najdete v eshopu

 

 
půdopokryvné

Rośliny okrywowe

Zalecamy regularnie usuwać przekwitłe kwiaty, a późną jesienią przyciąć na 3 - 5 cm nad ziemią z wyjątkiem tych, których ulistnienie jest w zimie zielone lub posiadają piękne owoce również w zimie. Trawy ozdobne nie powinno się przycinać. Wyższe odmiany na jesieni należy związać i przyciąć dopiero na wiosnę.
Ogródek z roślinami trwałymi warto na zimę przykryć gałązkami drzew iglastych. Inna ochrona zimowa nie jest potrzebna. Szczególnie w przypadku trawy pampasowej powinniśmy zabezpieczyć dostęp wilgoci do wnętrza, najlepiej poprzez specjalną ochronną konstrukcję z przykrytymi gałązkami drzew iglastych lub nietkanym materiałem.

 

najdete v eshopu

 

 
zelenina

Warzywa

W bieżącym okresie należy zebrać z grządek warzywa korzeniowe (koniecznie podczas suchych dni) i późne kapustne. Po wyjęciu z ziemi ściąć nać. Jeśli czosnek zostanie zasadzony na koniec października, wówczas należy go wcześniej opryskać przeciw chorobom grzybiczym. W przypadku, jeżeli w grządkach pozostaną warzywa odporne na chłód (brukselka, por itp.) należy je przykryć bądź gałązkami z drzewa iglastego, bądź nietkanym materiałem. 

 

 

 
ovoce

Owoce

Owoce można już zacząć zbierać. Nie wolno zapomnieć, że magazyny powinny być dobrze przewietrzone i mrozoodporne. Do przezimowania należy wybrać pomieszczenia, w których panuje temperatura 2 - 4 °C. Należy pamiętać, że owoce nie wolno przechowywać z warzywami. Pestkowce najlepiej przechowywać z ogonkiem (szypułką). Zlikwidować należy owoce oraz liście zainfekowane chorobami zarówno te z drzewa, jak i z ziemi. Zdrowe liście można przeznaczyć na kompost. Tydzień przed opadnięciem liści pestkowce można profilaktycznie opryskać przeciw parchowi, żeby nie pojawił się w następnym roku. Pień śliwy tuż po zbiorach można opryskać środkiem przeciw pędzikowi przedzimkowemu.
W bieżącym miesiącu powinno się również opryskać drzewka przeciw bawełnicy korówkowej. Po zbiorach usunąć zaatakowane gałązki i opatrzyć rany.

 

najdete v eshopu

 

 
Trávníky

Trawniki

Trawniki na jesieni należy przycinać rzadziej, dlatego że trawa wraz ze spadającą temperaturą zmniejsza swój przyrost. Dobrze jest zmniejszyć wysokość przycinania, żeby trawy pozostały dłuższe i silniejsze na zimę. 

 

Nadal jednak można zakładać nowe trawniki. Istniejące trawniki mogą być przez cały rok powiększane, aż do przymrozków. Trawnik obsiać można jeszcze na początku października, kiedy ziemia jest jeszcze relatywnie ciepła i wilgotna, wtedy nasiona mogą szybko przyjąć się. Przed zimą należy jeszcze trawnik dokładnie uprzątnąć, przede wszystkim zgrabić liście, żeby uchronić go przed pojawieniem się chorób. 

 

 

 
voda

Woda w ogrodzie

Jeziorka i inne zbiorniki wodne w naszych ogródkach należy dokładnie wyczyścić. W przeciwnym wypadku, jeśli nie będziemy z naszego zbiornika wypuszczać wodę na zimę, zostałyby w nim liście i ogromne ilości bagna na dnie, co w następnym roku utrudniłoby utrzymanie czystości.
Nie wolno zapomnieć na istoty żywe. Jeśli Wasze jeziorko nie jest dostatecznie głębokie zaistnieje potrzeba przemieszczenia na zimę rybek, czy też innych stworzonek do miejsca, gdzie nie zamarza woda.

 

  

 
pokojovky

Rośliny pokojowe

Przemieszczone pokojowe rośliny z ogródka z powrotem do domu mogą zawierać szkodniki - sprawdźcie to.
Poniżej znajdują się podstawowe oznaki i przyczyny niewłaściwych objawów u roślin pokojowych. Objawy te mogą być spowodowane różnymi przyczynami - chorobami, niedostateczną lub nieodpowiednią pielęgnacją, atakiem szkodników itp.

 
Rośliny kontrolujcie zawsze wieczorem na dworze, kiedy to w pobliżu nie znajdują się pszczoły. Dużo insektów jest niebezpiecznych dla tych pożytecznych owadów.
Jeśli roślina zostanie zaatakowana chorobą wirusową, objawi się to anormalnym kolorem liści. Na takie choroby nie został jeszcze wymyślony żaden lek i chore rośliny należy zlikwidować. Zalecamy rośliny spalić lub głęboko zakopać w ziemi. Przeciw atakom szkodników niezmiernie ważna jest profilaktyka. Przynajmniej raz w tygodniu warto zrobić przegląd liści, przede wszystkim spodnich stron. Co 2 tygodnie zalecamy liście umyć za pomocą gąbki namoczonej w wodzie.
Bardzo przydatne jest spryskiwanie roślin tytoniowym wyciągiem. Tytoń z 2 - 3 papierosów zalać 0,3 litrem wody, ciecz odstawić na 7 - 10 dni. W ten sposób uzyskamy skuteczny środek m. in. na mszyce.

 
Miejsca zaatakowane przez szkodniki należy natrzeć octem, a potem opłukać wodą, żeby pozostały alkohol nie uszkodził tkanki. Następnie należy przeprowadzić prewencje przeciw szkodnikom w postaci pałeczek nawozowych, zawierających chemiczne substancje, które za pomocą korzenia dostaną się poprzez soki roślinne do wszystkich części rośliny i zabiją ssące je insekty. Pałeczki te są do nawożenia bardzo przydatne, ponieważ oprócz chemicznych substancji niszczących insekty zawierają również substancje przeciw chorobom grzybiczym. Identycznie jak nawozy granulowane mają spowolnione działanie, dzięki temu zasilają roślinę przez dłuższy czas. Jeśli roślina nawożona jest roztworem lepiej stosować o połowę niższy koncentrat niż zaleca producent i aplikować częściej. Można również stosować nawozy organiczne w stałej formie na powierzchnię ziemi w donicach. W ten sposób przy każdym podlewaniu do ziemi przenika pewna ilość makro i mikroelementów, aczkolwiek nawożenie można ograniczyć jedynie do nawozów mineralnych.

 
Dokładne i regularne podlewanie jest ważnym aspektem dalszej i bezproblemowej pielęgnacji roślin pokojowych. Jeśli ziemia jest sucha do głębokości 2 cm należy roślinę podlać. Podlewamy tak długo do czasu aż woda zacznie wyciekać dolnym otworem donicy. W kolejnym kroku należy poczekać do momentu, w którym przy dotyku palcem ma się wrażenie zupełnie suchej ziemi, potem jeszcze raz obficie podlać.