Wpisz numer artykułu i ilość.

+

Poradnik uprawy

Chitalpa 'Summer Bells'

Opis

Chitalpa to idealny wybór dla tych, którzy chcą do swojego ogrodu małe, egzotyczne drzewko. Najczęściej sadzi się pojedynczo na otwartym terenie np. na trawniku, tarasie lub przy basenie. Jeśli roślina wymaga przycięcie czynność tą należy wykonać wiosną skracając pędy maksymalnie o 1/3 ich długości!

 

Stanowisko: 
Drzewko nadaje się do sadzenia w półcieniu lub w bezpośrednim świetle słonecznym. Bez specjalnych wymagań glebowych. Dobrze znosi suszę. 

 

Kwitnienie: 
Chitalpa kwitnie 2x w roku, na początku lata, a następnie pod koniec sezonu wakacyjnego. W słoneczne i ciepłe lato może kwitnąć od samego początku wakacji bez przerwy, aż do pierwszego tygodnia września. Kwiaty przybierają kolory od bladoróżowego do jasnoróżowego z koronką skręconą na brzegach płatków. Posiadają delikatny zapach, który przyciąga motyle. 

 

Wysokość:
Dorasta maksymalnie do 4 m, jednak najczęstsza wysokość to ok. 3 m po 10 latach.

 

Mrozoodporność:
od -15°C do -25°C.

 

Choroby i szkodniki:
Na początku lata w przypadku pojawienia się silnych wahań temperatury i wilgotnej pogody liście mogą być podatne na mączniaka prawdziwego (poznać można po szaro-białej powłoce). Jeśli taka sytuacja zaistnieje roślinę wówczas należy opryskać jak najszybciej odpowiednim środkiem grzybobójczym.

Pokazać więcej

Zwinąć

  • Cena za 1 opakowanie: 32.00 zł

  • W opakowaniu1 szt.

Nazwa botaniczna: Chitalpa 'Summer Bells'
Numer artykułu: 102840
Doniczka: 9 cm
Wysokość dorosłej rośliny: do 500 cm
Przezimowanie: roślina mrozoodporna
Stanowisko: na słońcu

Sadzenie, Kwitnienie

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Sadzenie
Kwitnienie

Poradnia

  • Pozycje z (*) są obowiązkowe. Proszę sprawdzić poprawność adresu e-mail , w przeciwnym wypadku możesz nie otrzymać odpowiedzi .

Nie znalazłeś/aś potrzebnej informacji dot. tej rośliny? Wyślij zapytanie, postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć.

Wyślij zapytanie

Poradnik uprawy i pielęgnacji roślin

Wydrukować instrukcję Rozwinąć Zwinąć
Dzikie pędy
Nie tworzą dzikich pędów.
Nawadnianie

Zwykle rośliny w pojemnikach podlewa się raz dziennie za wyjątkiem cytrusów, które lubią suchsze ziemie.

Nawożenie

Na wiosnę wystarczy jednokrotne nawożenie nawozem pełnoskładnikowym, który należy wprowadzić bezpośrednio do ziemi. Najlepszym nawozem jest ten o długotrwałym działaniu, ponieważ dostarcza roślinie substancje odżywcze jedynie podczas dostatecznie wysokich temperaturach i według potrzeb rośliny.   
Od początku sierpnia już nie należy nawozić, żeby rośliny mogły przygotować się do zimy w pełni rozwinięte!

Ochrona roślin

Główną przyczyną chorób roślin uprawianych w pojemnikach jest nieodpowiednie stanowisko, które może być zbyt wilgotne i zacienione. W przypadku ataku mszyc lub przędziorków należy zastosować odpowiednie preparaty chemiczne. Identyczne kroki należy podjąć w przypadku pojawienia się mączniaka na fuksjach. 

Okres sadzenia
Najlepszą porą na sadzenie i przesadzanie jest wczesna wiosna.
Przycinanie

Przed zimowaniem pędy roślin warto lekko przyciąć. Po okresie zimowym i chłodnym, kiedy pojemniki z roślinami zostaną przeniesione na świeże powietrze należy je przyciąć do pożądanych kształtów. Latem zalecamy nie przycinać, ponieważ rośliny mogłyby stracić swoją naturalną urodę.

Sadzenie

Zastosować należy dostatecznie duże donice. Dno powinno mieć otwory i warstwę drenażową, żeby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać. Wielkość donicy powinna być zawsze wprost proporcjonalna do wielkości rośliny. Niemal wszystkim roślinom pojemnikowym powodzi się w gliniasto – próchniczej ziemi. Najlepiej jest użyć gotowych mieszanych substratów. Dobra ziemia do sadzenia jest droższa, ale tylko mając najlepszą glebę można osiągnąć pożądany efekt!

Tekst ogólny

Rośliny do pojemników, które nie są zimoodporne np. agapant (Agapanthus), agawa, bieluń (Datura), dracena, eukaliptus, wawrzyn, mirt, oleander, fígowiec (Ficus carica), palma, granatowiec, rozmaryn, juka (Yucca) itp. zalecamy latem uprawiać na zewnątrz, na świeżym powietrzu i suchym miejscu osłoniętym przed wiatrem. Jedynie aukuba (Aucuba) i fuksja lubią półcieniste lub cieniste stanowiska.

Zapylanie

W niniejszym poradniku temat zapylania opisany jest wyłącznie w przypadku drzew owocowych.

Zimowa ochrona

Warunkiem dobrego przezimowania roślin pojemnikowych jest ochrona przed mrozem, przewiewne i niezbyt ciemne pomieszczenie, w którym zostaną umieszczone rośliny w okresie październik - kwiecień, a w regionach zagrożonych dłuższymi przymrozkami aż do maja. Podlewać należy według potrzeb, aczkolwiek bryła ziemna w żadnym wypadku nie może wyschnąć. Im cieplej jest w pomieszczeniu do przezimowania, tym większe zapotrzebowanie na wodę. Zimując w zbyt ciepłym, zamkniętym pomieszczeniu, rośliny mogą zostać zaatakowane przez tarczniki lub bawełnice. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji należy zastosować odpowiedni preparat.