Wpisz numer artykułu i ilość.

+

Bambusy

Bambusy

Fargesia scabrida należy do bambusów kępiastych, nie ma potrzeby tworzenia na korzeniach bariery, która ograniczałaby rozrastanie. Odmiana ta dorasta do 2 m. Liście są długie, wąskie, łodygi mogą mieć średnicę do 2 cm. Ten piękny, nowy rodzaj dekoracyjnego bambusa z Chin ma szczególnie intensywny kolor. U starszych roślin łodygi nabierają kolorów i pięknie kontrastują jasnymi liśćmi. Bambus możemy wykorzystać jako soliter w ogrodzie, do żywopłotów oraz jako roślina do pojemników. Mrozoodporny do ponad - 15 st. C, można sadzić zarówno w gruncie, jak i w donicach. Wymaga słoneczne lub półcieniste miejsce.

 
Phyllostachys nigra - czarny rurkowaty bambus przeznaczony do sadzenia w słonecznych miejscach. Roślina ta ma liście ciemnozielone z niebieskim „szronem“ na wewnętrznej stronie, łodygi najpierw są zielone, z czasem sczernieją. Wykorzystywać go można jako soliter lub jako roślina pojemnikowa. Rozrasta się krótkimi kłączami i rośnie niemal w gniazdach. Dorasta 2 – 3 m, mrozoodporna do - 25 °C.

 
Phyllostachys bissetii - elegancka forma, można uprawiać w surowym klimacie, jako żywopłoty i jako soliter w półcienistych i słonecznych miejscach. Dorasta do 3 m, mrozoodporna do - 25 °C. Najpiękniejsza zimowa zieleń z rodu Phyllostachys.

 
Fargesia rufa – roślina ta należy do kępiastych i dorasta 2 - 3 m. Tycze mają przekrój 1 cm, a kolor ciemnopomarańczowy.

 

Bambusy - te wiecznie zielone rośliny można wykorzystać w ogrodzie na wiele sposobów. Masywne, dekoracyjne trawy stosowane są jako solitery, ale dzięki ich odporności na zimę i możliwości formowania bambusy w ostatnim czasie zaczyna się wykorzystywać jako żywopłoty. Duże ilości różnych rodzai bambusa wykorzystuje się do obsadzenia pól lub jako rośliny dopełniające w rabatkach. Bardzo lubiana jest też uprawa w donicach. Bambusy są stosunkowo niewymagające. Potrzebują jedynie spulchnioną, próchniczą i porowatą glebę, najlepiej w półcienistym miejscu, ewentualnie w jasnym, gdzie roślinie nie zagraża bezpośrednie promieniowanie słoneczne w czasie największej intensywności. Oprócz bezpośredniego letniego promieniowania słonecznego, należy roślinę chronić przed słońcem zimowym. Bambus ma większe wymagania jedynie w stosunku do podlewania i składników odżywczych. Podczas sadzenia należy zastosować specjalny nawóz np. Kristalon special. Nawozimy od maja do końca sierpnia, przy czym dawka przy końcu okresu nawożenia korzystnie oddziałuje na wytrzymałość rośliny w zimowych miesiącach. Podlewanie w ciągu całego roku roślinie tylko pomaga, ważne jest przede wszystkim nawadnianie w ciepłym okresie letnim. W zimie bambusy hodowane na dworze podlewamy, jeśli nie jest zamarznięta ziemia, bambusy w pojemnikach wymagają poniekąd większą pieczę. Ze względu na ograniczone środowisko życiowe potrzebują regularne podlewanie, porowaty substrat i otwór odwadniający na dnie donicy. Dla roślin w pojemnikach konieczne są regularne, miesięczne dawki nawozu, poza okresem zimowym. Przed zimą należy donicę owinąć materiałem przeciw przemarzaniu i umieścić w bezmroźnym miejscu. Podlewać należy jedynie tak, żeby system korzeniowy nie był suchy. Na sucho liście reagują zwijaniem. Rośliny na dworze należy również czasem chronić przed mrozem, a przede wszystkim młode rośliny. W trzecim roku roślina powinna być dostatecznie silna i wytrzymać większe mrozy. Jedyną większą niewygodą przy uprawie bambusów może być wytwarzanie podziemnych pędów, które łatwo mogą powodować problemy. Roślina szybko rozrasta się po powierzchnią ziemi i często zarośnie cały klomb, podrośnie terakotę i tarasy lub poprzebija ochronną folię oczek wodnych. Podziemne pędy to takie łodyżki, które szerzą się pod powierzchnią. Przeciw tym pędom potrzeba wokoło systemu korzeniowego umieścić blokadę, najlepiej zakopaną w pewnej odległości od całego obwodu zestawu korzeniowego. Panel powinien być przynajmniej 70 cm szeroki i wystawać z ziemi na ok. 5 cm. Można wykorzystać różne plastikowe pojemniki z usuniętym dnem np. doniczki lub wiaderka na wodę itp.

 

Informacje o roślinie w wikipedii >>>