Szybkie zamówienie Help

+

-

Katalog Katalog on-line

Kielichowiec kwiecisty

Kielichowiec kwiecisty

Opis

Kielichowiec wonny. Calycanthus floridus. Dobry wybór, jeżeli chcecie posiadać interesujący krzew kwitnący, który nie wymaga szczególnej opieki. Wielkie, purpurowo – aksamitne kwiaty przypominają kwiat magnolii pachnące truskawkową marmoladą ! Pozostała część rośliny rozprzestrzenia silny owocowo – korzenny zapach, który jest osadzony również w liściach. Rośnie w każdej ziemi ogrodowej. Wysyłamy rośliny w doniczkach.

Pokazać więcej

Zwinąć

  • Cena 19.9 zł

+

-

Pachnący rarytas w Waszym ogrodzie !

Nazwa botaniczna: Calycanthus floridus
W opakowaniu 1 szt.
Numer artykułu: 132240
Doniczka 9 cm
Przezimowanie: roślina mrozoodporna
Miejsce sadzenia na słońcu

Sadzenie, Kwitnienie

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Sadzenie
Kwitnienie

Poradnik uprawy i pielęgnacji roślin

Wydrukować instrukcję Rozwinąć Zwinąć
cięcie
Dla naturalnego i typowego dla danej odmiany wzrostu nie jest konieczne żadne cięcie. Cięcie ma sens wtedy, gdy jest prowadzone w określonym celu, jak np. dostosowanie silniejszego rozwoju do małej powierzchni, wspieranie określonych cech, jak kwiat, owoce, gęstość ulistnienia lub wytwarzanie konkretnych form wzrostu (płotu, kolumny). Każde cięcie prowadzi do celu tylko wtedy, jeśli weźmie się pod uwagę zasady rozwoju rośliny. Te nie są identyczne u wszystkich gatunków roślinnych, dają się jednak podzielić według czasu kwitnienia i formy rośnięcia. Zasadniczo konieczne jest odróżniać cięcie prześwietlające od wycinania starych pędów. Cięcie odmładzające przeprowadza się za pomocą prześwietlenia starych pędów pozostających od ok. 4 do 5 roku na stanowisku. Wiecznie zielone drzewiny liściaste podlegają tym samym zasadom cięcia jak opadające krzewy ozdobne.
Cięcie korony
W zasadzie można ścinać każde drzewo, które się nazbyt rozrosło.
Można tak również prześwietlić gęste korony.
Czereśnie ozdobne (Prunus), jabłonie ozdobne (Malus), surmie (Catalpa) a zwłaszcza drzewa z ozdobnymi owocami powinno się maksymalnie tylko prześwietlać.
Większe rany cięte należy u drzew ozdobnych zabezpieczyć woskiem do szczepienia.
Rysunek nr 1: Prześwietlające cięcie odmładza krzew, specyficzny kształt odmiany zostaje zachowany. Zmusza roślinę do tworzenia nowych pędów, szczególnie przy ziemi (wpływa sprzyjająco na tworzenie się kwiatów). Przy cięciu prześwietlającym usuwa s
czas sadzenia
Marzec - maj oraz październik - do zamarznięcia ziemi, rośliny w kontenerach całorocznie.
dzikie pędy
Nie tworzy dzikich pędów.
nawadnianie
Jeśli krzewy ozdobne są dobrze ukorzenione, w regionach charakteryzujących się normalnymi opadami nie jest konieczne dodatkowe podlewanie. W przypadku piaszczystych albo żwirowych gleb i długiego okresu suszy podlewamy co 14 dni.
nawożenie
Potrzeba substancji odżywczych w przypadku drzew i krzewów liściastych jest nieznaczna i nie sprawia żadnych problemów, gdy gleba jest urodzajna i próchnicza oraz nawożona co roku pełnymi nawozami organicznymi.
Nie przekraczajmy doradzanej ilości nawozu! Nadmiarem nawozu nie zwiększymy ozdobnej wartości krzewu, prędzej wpłyniemy negatywnie na odporność rośliny na mróz i suszę. Wzbogacenie gleby ogrodowej torfem znacząco wspiera zdrowy rozwój.
odległość roślin
Dla swobodnego rozwoju pojedynczych krzewów, według siły korzeni, ok. 1 - 3 m.
ochrona roślin
Liczniejsze pojawienie się szkodników lub chorób na krzewach ozdobnych jest dość rzadkie i sygnalizuje błędy w nawożeniu lub osłabienie roślin nieodpowiednim dla nich stanowiskiem. Konieczną walkę ze szkodnikami należałoby połączyć z szukaniem przyczyn masowego porażenia.
Mszyce
Ich ssanie prowadzi w największym stopniu do zwijania się liści i skrzywiania młodych pędów. Występowanie mszyc wspiera susza. Bezproblemową ochronę zapewniają specjalne środki. Preparaty zmieniamy, aby nie dopuścić do wytworzenia rezystencji.
Gąsienice owadów
Łatwo je odnaleźć w miejscach żerowania, w razie silniejszego ataku mogą być ogryzione wszystkie liście na gałęzi albo całe partie gałęzi aż do nerwów liści. Zazwyczaj gąsienice pozostają w 1. rozwojowym stadium razem w gniazdach na wierzchołkach pędów, często oprzędzone. Usunięcie i spalenie wierzchołków pędów jest najskuteczniejszą, najtańszą i najzdrowszą metodą ochrony.
Larwy kibitników i miniarek
Na liściach bzu i ostrokrzewu pojawiają się żółtawe, później brązowawe korytarzyki żerowe (miny) albo wysepki rozmiaru paznokcia żyjących wewnątrz liści. Silne porażenie może doprowadzić do opadnięcia liści. Ochrona opryskiem z udziałem systemowych preparatów przeciw owadom po pierwszym wystąpieniu w okolicy połowy maja. Rośliny porażone o rok wcześniej opryskamy prewencyjnie już na przedwiośniu.
Wystąpienie chorób grzybiczych jak np. mączniak lub parch jest bardzo rzadkie.
sadzenie
Krzewów ozdobnych, z bryłą ziemi lub w kontenerze, nie skraca się. W przypadku krzewów bez bryły ziemi skraca się nieco korzenie przed posadzeniem, potem rośliny szybciej utworzą nowe korzenie. Również pędy powinno się skrócić o ok. 2/3 ich długości. Jama dla rośliny musi być dostatecznie duża a w czasie sadzenia pilnujemy, aby ziemię przy zagarnianiu łopatą dobrze rozdzielić wokół korzeni. Osiągniemy to w ten sposób, że podczas zasypywania ziemią rośliny potrzymamy nieco głębiej, a potem, przed ubiciem, lekko pociągniemy. Dzięki temu ziemia dobrze się rozłoży między korzeniami. Sadzi się tak głęboko, aby korzenie wierzchnie znalazły się na ok. dwa palce pod ziemią. Po zasypaniu jamy należy ziemię wokół krzewu czy drzewa solidnie przydeptać, przy czym im lżejsza gleba, tym mocniej, aby korzenie dobrze połączyły się z ziemią, a woda glebowa mogła się wznosić w ich kierunku. Na końcu wzniesiemy wokół jamki ziemny pierścień (utworzymy misę do podlewania), aby woda deszczowa albo woda z podlewania mogła się utrzymywać w kręgu korzeni. W przypadku wiosennnego sadzenia albo jeśli gleba jest dość sucha, jest absolutnie konieczne dokładne podlanie ziemi jeszcze przed sadzeniem. Większość opadających krzewów, jeśli nie są dostarczane z ziemną lub torfową bryłą, należy przed sadzeniem przyciąć. Roślina straciła część swego systemu korzeniowego i dopóki się znowu mocno nie ukorzeni, nie może dostatecznie zaopatrzać swojej nadziemnej części wodą i substancjami odżywczymi. Dzięki cięciu powróci równowaga a wypuszczanie pąków jest zasadniczo okazalsze niż bez cięcia. Pędy krzewów ozdobnych podczas sadzenia kracamy o 1/3 ich długości, przy czym pęd główny pozostawia się nieco dłuższy.
tekst ogólny
W naszych szerokościach geograficznych krzewy ozdobne – zwłaszcza grupa opadających – nie potrzebują niemal żadnej opieki. Poszczególne zabiegi służą jedynie zlepszeniu gleby albo mikroklimatu ogrodu.
zapylanie
Sposoby zapylania wprowadzone tylko u drzew owocowych.
zimowa ochrona
Wiecznie zielone krzewy liściaste przetrwają normalną zimę bez szkód. Niebezpieczeństwo grozi wtedy, gdy chłód panuje ekstremalnie długo lub przeciągających się mrozów bez zachmurzenia. Niebezpieczna jest również krótka, ale znaczna amplituda dobowa (najniższe nocne i najwyższe dzienne temperatury) - ale przede wszystkim, gdy naraz działa więcej czynników. Jeśli części wiecznie zielonych krzewów liściastych wystawione są, przez dłuższy czas (nawet pod warstwą śniegu), na działanie ciepłych promieni słonecznych, może to doprowadzić do spalenia i opadnięcia liści a także do obumierania całych partii gałęzi.
Przeciw anomaliom pogodowym pomoże np. okrycie gałęziami lub włókniną. Jednak wszelka ochrona zawiedzie, jeśli w glebie nie ma do dyspozycji dostatecznej wilgoci. Ta jest dla wiecznie zielonych drzewin szczególnie ważna, bowiem również zimą – nawet w czasie mrozu – pobierają wodę.     
Rysunek: W przypadku niezwykle silnych mrozów i przy ostrym słonecznym świetle, przed szkodami spowodowanymi suszą i mrozem, chroni swobodne położenie na krzewach róży chrustu jodłowego, świerkowego lub sosnowego. W przypadku niższych odmian można

Powiązane artykuły